Sztuka Mediów
  • STRONA GŁÓWNA
  • BLOG
  • KONTAKT

Jak dostać się na Sztukę Mediów na ASP? Moja historia i 3 ważne punkty.

Moja przygoda z ASP zaczęła się dokładnie 6 miesięcy przed rozpoczęciem rekrutacji na kierunek, który obecnie studiuję. W zasadzie czułam, że dostanie się na studia jest niemożliwe. Nie uczęszczałam do liceum plastycznego, nie miałam wiedzy z zakresu historii sztuki i nie miałam pojęcia jak dostać się na Sztukę Mediów, która była wymarzonym kierunkiem. 

Jak dostać się na Sztukę Mediów na ASP? | ASP Warszawa | Sztuka Mediów | sztukamediow.pl

Teraz, patrząc z perspektywy czasu uważam, że decyzja o aplikowaniu na studia na ASP była jedną z najlepszych decyzji w moim życiu. Poniżej przedstawiam Wam kilka ważnych punktów, które mogą się przydać, jeśli planujecie brać udział w rekrutacji na ASP i chcecie przekonać się czym jest egzamin na Sztukę Mediów.

Jak dostać się na Sztukę Mediów na ASP: Spis treści:

  1. Portfolio, czyli teczka na Sztukę Mediów.
  2. Dokumenty i zapisy wymagane przy rekrutacji na ASP.
  3. Egzaminy praktyczne na Sztukę Mediów.
  4. Jak dostać się na Sztukę Mediów ASP: Podsumowanie.

1. Portfolio, czyli teczka.

Wiem, że duża część studentów mojego roku, opracowała teczkę zupełnie samodzielnie, bez konsultacji, nie uczęszczając na kursy przygotowujące do egzaminów na ASP. Jednak moja teczka powstała przy pomocy nauczycieli z warszawskiej szkoły rysunku Perspektywa. 

Muszę przyznać, że było to dla mnie, osoby mającej duże ambicje, ale niewielki warsztat, bardzo duże ułatwienie i pomoc. Wiedziałam na co zwrócić uwagę, mogłam w każdej chwili prosić o konsultacje czy radę. Absolwenci, bądź obecni studenci Akademii Sztuk Pięknych pomagali mi w doborze prac, kompletowaniu teczki. 

Myślę, że bez ich wsparcia i ogromnej wiedzy jaką mi przekazali, nie dostałabym się na wymarzony kierunek. Z całego serca polecam Wam udać się na kurs rysunku, który usystematyzuje Waszą pracę, pomoże w przygotowaniach do rekrutacji i przede wszystkim odpowie na pojawiające się w głowie pytanie “jak dostać się na Sztukę Mediów?”.

Moje prace, składane w teczce były bardzo klasyczne, akademickie, w tej chwili powiedziałabym nawet, że nudne. Nie pokazywały inwencji twórczej, a raczej umiejętności techniczne, które nabyłam w ciągu zaledwie 6 miesięcy. Prace, które aktualnie wykonuję na studiach znacznie różnią się od tych, które zaprezentowałam w portfolio. 

Kiedy wspominam prace, które dostarczyłam w teczce, mam wrażenie, że teraz wykonałabym je kompletnie inaczej. Wielokrotnie podczas tego roku akademickiego słyszałam także od naszych dydaktyków, jak nudne jest oglądanie tysięcy akademickich prac, martwej natury, rysunków wykonanych klasycznym węglem, które prezentują kandydaci na studia. 

Jednak pamiętajcie! ASP to Akademia, która ma stworzyć artystów, pomóc im w odnalezieniu własnego stylu, nauczyć ich odpowiedniej komunikacji z odbiorcą. Komisja nie szuka artystów, z gotowym dorobkiem, ale studentów, którzy chcą zdobywać wiedzę, są ambitni i mają pewne predyspozycje do osiągnięcia czegoś w dziedzinie sztuk plastycznych. 

Myślę, że teczka powinna pokazać komisji waszą technikę, poczucie estetyki, umiejętność komponowania. Jednak nie powinno zabraknąć w niej prac, które odbiegać będą od klasycznych propozycji takich jak martwa natura. 

W mojej teczce definitywnie zabrakło inwencji, odwagi. Zdobyłam 24 na 30 możliwych punktów. Spróbujcie przemycić w swoim portfolio kilka prac, które będą niestandardowe, zastanawiające. Postawcie na różnorodność, nie łamcie zasad, pilnujcie ilości i techniki wymaganych prac. Pokażcie, że jesteście wszechstronni.

Kilka technicznych spraw. Twoja teczka MUSI zawierać:

  • 5 fotografii w formacie 20×30 cm na zadany temat, który zostanie opublikowany kilka tygodni przed terminem oddawania teczek.
  • Od 5 do 7 sztuk prac rysunkowych
  • Od 5 do 7 sztuk prac malarskich
  • Od 10 do 15 sztuk prac fotograficznych określane jako „dorobek własny”

Każdy kandydat ma prawo do konsultowania swoich prac z dydaktykami, którzy na co dzień uczą studentów na wydziale. Nikt nie wie lepiej od nich, jak dostać się na Sztukę Mediów. Konsultacje polegają na ocenie naszych prac, dzięki której wiemy co możemy poprawić, czego najlepiej nie robić, czy nasze prace są w jakiś sposób interesujące i czy mają szansę zwrócić uwagę komisji na przeglądzie teczek.

Konsultacje to okazja do podpytania wykładowców o preferencje komisji, a także okazja do popełniania błędów. Na konsultacje przynoście prace różnorodne. Pozwoli to na selekcję i odpowiedni dobór ostatecznych prac. Kiedy Wasza teczka zostanie oceniona, wyniki pojawią się na Waszym Akademusie.

Jak dostać się na Sztukę Mediów na ASP? | ASP Warszawa | Sztuka Mediów | sztukamediow.pl
Wydział Sztuki Mediów - ASP Warszawa.
Jak dostać się na Sztukę Mediów na ASP? | ASP Warszawa | Sztuka Mediów | sztukamediow.pl
Wydział Sztuki Mediów - ASP Warszawa.

2. Dokumenty i zapisy:

Musicie pamiętać, jak ważne jest przestrzeganie wszystkich terminów. Śledźcie stronę internetową wydziału, piszcie maile do dziekanatu, pytajcie o wszystko. Skrupulatnie sprawdzajcie dane które wpisujecie np. w wirtualnym Akademusie.

Oprócz teczki należy przygotować sporo dokumentów, własne zdjęcie w odpowiednim rozmiarze, kopie świadectw itd. Dokładne wytyczne znajdziecie już na stronie wydziału. Wytyczne na ASP w Warszawie:

https://rekrutacja.asp.waw.pl/sztuka-mediow/zasady-rekrutacji/

3. Egzaminy praktyczne:

Po ocenie teczki i zdobyciu odpowiedniej ilości punktów (u mnie było to chyba minimum 20/30) przychodzi czas na egzaminy praktyczne. 

W moim przypadku trwały one 2 dni i składały się z 3 części. Kandydaci byli podzieleni na ośmioosobowe grupy, z których każda przychodziła na inną godzinę i rozpoczynała egzamin w innym czasie. Każda część trwała 45 minut.

Pierwsza obejmowała zadanie związane z Pracownią Brył i Płaszczyzn. Każdy, na swoim stanowisku, w ciągu 45 minut miał wykonać z dostępnych materiałów obiekt, ciekawy w obrocie. Na koniec komisja nagrywa jeden obrót Waszej kompozycji, robi zdjęcie i już.

Następna część to malarstwo. Dostaliśmy mazaki, 45 minut, biały arkusz papieru 100×70 cm i temat: Po katastrofie. Temat został podany szybko, prosto. Dokładnie to samo musicie zrobić z pracą wykonywaną na egzaminie. Nie zastanawiać się za długo. Pierwsza myśl zawsze jest najlepsza. Ważne żeby Wasze prace miały jednak przemyślaną koncepcję, którą potem będziecie omawiać na autoprezentacji. 

Każdy egzamin na Sztukę Mediów jest stresujący, ale nie jesteście w tym sami 🙂 45 minut mija baaardzo szybko. Wychodzicie z egzaminu, wsiadacie do tramwaju i wracacie do domu. 

Kolejnego dnia czekał nas ostatni egzamin – z fotografii. Jak to wygląda? Przynosicie swój aparat i sformatowaną kartę pamięci. Jeśli nie macie swojego sprzętu to trzeba poinformować o tym odpowiednio wcześnie, prowadzących egzamin. Dostajecie 3 dosyć abstrakcyjne tematy do wyboru i macie 45 minut na to, aby zrobić 5 fotografii. 

Możecie biegać po całym wydziale i łapać kadry jakie Wam pasują. Na koniec na karcie może znaleźć się jedynie 5 zdjęć, które zostają zgrane na uczelniany dysk i wyświetlone podczas autoprezentacji.

Po otrzymaniu odpowiedniej ilości punktów (o wszystkim dowiadujecie się z Akademusa) możecie przystąpić do ostatniego etapu z serii “jak dostać się na sztukę mediów” czyli autoprezentacji. 

Dopuszczeni do tego etapu kandydaci zbierają się na wydziale o wyznaczonej godzinie i po kolei wchodzą do sali egzaminacyjnej. Autoprezentacje trwają około 10 minut. 

Komisja zadaje tam pytania odnośnie Waszych prac wykonanych podczas egzaminu, ogólne pytania odnoszące się do świata sztuki, a czasem nawet struktury samego wydziału.

Jak dostać się na Sztukę Mediów ASP: Podsumowanie.

Tak wyglądały moje egzaminy, jednak wiem, że pandemia postawiła rekrutację na głowie. Nie wiem dokładnie jak wszystko będzie przebiegało w tym roku (2020), ale na stronie internetowej znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Tutaj możecie na szybko zobaczyć jak dostać się na Sztukę Mediów na warszawskie ASP (rekrutacja w 2020 roku):

Jak dostać się na Sztukę Mediów na ASP? | ASP Warszawa | Sztuka Mediów | sztukamediow.pl
Jak dostać się na Sztukę Mediów na ASP? | ASP Warszawa | Sztuka Mediów | sztukamediow.pl

Niezależnie od tego jak przebiegać będzie Wasz egzamin na Sztukę Mediów pamiętajcie o:

  • Przestrzeganiu terminów!
  • Uważnym czytaniu wszystkich informacji publikowanych na stronach ASP oraz Wydziału Sztuki Mediów.
  • Konsultacjach z dydaktykami. Moje konsultacje odbywały się na żywo. Obecnie przeprowadzane są w formie online. Myślę, że warto w nich uczestniczyć i dowiedzieć się nieco więcej o preferencjach kadry ASP.
  • Spokoju! To on pomoże Wam opanować emocje związane z autoprezentacją czy egzaminami praktycznymi.
  • Dobrym przygotowaniu się do autoprezentacji. Jeśli zdawaliście np. historię sztuki na maturze to autoprezentacja nie powinna być dla Was bardzo stresująca. Ja niestety wiedzy z zakresu sztuki miałam niewiele. Jednak pamiętajcie, że wiedza to nie wszystko. Liczy się aparycja, charakter, pewność siebie. Na autoprezentacji pokażcie się jako osoby inteligentne, potrafiące wybrnąć z pytań obronną ręką, nawet jeśli nie znacie na nie odpowiedzi. Ja zrobiłam tak wielokrotnie 🙂
  • Byciu sobą. Nikt nie oczekuje od Was bycia artystą już na wejściu do Akademii. Tego macie się dopiero nauczyć. 
  • Nieszablonowości. Wyróżnijcie się, ale nie łamcie obowiązujących zasad.
Jak dostać się na Sztukę Mediów na ASP? | ASP Warszawa | Sztuka Mediów | sztukamediow.pl
Wydział Sztuki Mediów - ASP Warszawa.
Jak dostać się na Sztukę Mediów na ASP? | ASP Warszawa | Sztuka Mediów | sztukamediow.pl
Wydział Sztuki Mediów - ASP Warszawa.

Mam nadzieję, że mogłam choć w niewielkim stopniu pomóc i odpowiedziałam na pytanie jak dostać się na Sztukę Mediów. W razie jakichkolwiek pytań, piszcie śmiało na maila, Facbeooka, Instagrama – chętnie z Wami porozmawiam i opowiem jak to wyglądało u mnie, jak przebiegają same studia. 

A jeśli pojawią się kłopoty podczas studiów, albo będziecie chcieli poszerzyć swoje umiejętności w zakresie Sztuki Mediów to zachęcam do zainteresowania się naszymi kursami online! Warto poznać różne programy i móc z szerszej perspektywy spoglądać na całą branżę. Jestem pewna, że dacie radę wszystko opanować 🙂

Miłego dnia i powodzenia!
Natalia

Poprzedni wpisJak założyłem pierwszy sklep internetowy w wieku 19 lat? Część 2.sklep internetowy w wieku 19 lat / sztuka mediów / kursy onlineNastępny wpis Kierunek studiów Sztuka Mediów. 4 uczelnie z kierunkiem Sztuka Mediów.Kierunek studiów Sztuka Mediów

1 komentarz

Pingback: Kierunek studiów SZTUKA MEDIÓW (4 uczelnie). - Sztuka Mediów

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Kierunek studiów Sztuka Mediów. 4 uczelnie z kierunkiem Sztuka Mediów.16 czerwca, 2020
Jak dostać się na Sztukę Mediów na ASP? Moja historia i 3 ważne punkty.15 czerwca, 2020
Jak założyłem pierwszy sklep internetowy w wieku 19 lat? Część 2.31 maja, 2020

Kategorie

  • Akademia Sztuk Pięknych
  • E-commerce
  • Inne

Produkty

  • Słuchawki inPods Air 12 149,00 zł 109,00 zł

2020 Sztuka Mediów © All rights reserved.
Polityka Prywatności – Regulamin

Facebook – Instagram – E-mail