Jak stworzyć stronę internetową?

Jeśli jeszcze nie ma Cię w internecie, zapewne w najbliższym czasie będziesz potrzebował się tam znaleźć. Żyjemy w czasach, w których jeśli nie ma Cię w internecie – nie istniejesz. Zastanawiasz się jak stworzyć stronę internetową, własnego bloga, czy sklepu online? Wbrew pozorom wcale nie musi być wybitnie trudne, kosztowne czy czasochłonne. Postaram się opisać kilka najefektywniejszych metod, które przy odrobinie wysiłku, pozwolą każdemu zaprojektować własną witrynę.
Cel strony
Przeznaczenie budowanej strony – tak oczywiste, a tak często pomijane. Na początku procesu zastanów się do czego tak naprawdę potrzebujesz strony internetowej. W zależności od celu witryny inaczej będą wyglądać poszczególne etapy i dostępne możliwości. Ustal czy ma to być sklep internetowy, blog, strona wizytówkowa, wizerunkowa czy może portfolio? Do czego ma służyć? Pamiętaj, że możesz założyć zarówno stronę, jak i sklep na Facebooku – może w Twoim przypadku to będzie wystarczające?
Najlepiej przeprowadzić wraz z zespołem burzę mózgów i ustalić jedną, spójną wizję. Kiedy ten etap będziecie mieli już za sobą, czas przejść krok dalej.
Plan strony
Na tym etapie powinieneś dokładnie przeanalizować wnętrze swojej strony. Ustalić nazwę, wybrać domenę, zaplanować wygląd i treści. Tak naprawdę jest to jeden z najważniejszych etapów, niezależnie czy tworzysz stronę samodzielnie, czy zlecasz jej wykonanie zewnętrznej firmie. Bo w końcu nikt nie wie lepiej od Ciebie jak powinna wyglądać Twoja wymarzona strona.
Na początku ustal nazwę sklepu/bloga/witryny. Zazwyczaj będzie to po prostu nazwa firmy, pseudonim. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę, zatrzymaj się w tym miejscu i wymyśl zapadającą w pamięć nazwę. W internecie znajdziesz mnóstwo artykułów, poradników jak się za to zabrać.
Jeśli nazwa jest już ustalona, czas wybrać domenę. Zazwyczaj będzie miałą ona formę nazwa.pl / nazwa.com. Ale niestety to nie zawsze jest takie proste. Czy strona ma być skierowana do Polskich odbiorców (.pl) czy może na rynek międzynarodowy (.com)? Czy domena zawierająca Twoją nazwę na pewno jest wolna? Musisz to sprawdzić, zanim zaczniesz pracę nad stroną, bo być może trzeba będzie wymyślić nową nazwę.
Możesz to zrobić na wielu stronach, ja osobiście do zakupu domen używam zawsze serwisu SeoHost i zdecydowanie polecam ich usługi. Po wejściu na stronę (LINK) pojawia się wyszukiwarka, w której możesz sprawdzić dostępność swojej domeny. Rozważ kilka przypadków, szukaj do skutku. Odradzam jednak domeny dwuczłonowe (photo-shop.pl), ponieważ są gorzej pozycjonowane w wyszukiwaniach Google.
Kiedy zdecydujesz się już na nazwę i jesteś pewny, że to dobry wybór, możesz od razu dokonać zakupu. Będziesz miał pewność, że należy ona już do Ciebie i nie zostanie przez nikogo zajęta.
Następnym etapem jest stworzenie wizji strony. Osobiście polecam technikę rozrysowania całej strony na kartce/tablecie. Narysuj jak chcesz żeby wyglądała, rozmieść odpowiednie sekcje – gdzie ma być logo, tekst, a gdzie zdjęcie. Dzięki tej technice będziesz wiedział ile grafik potrzebujesz, jakie teksty będą niezbędne i w jaki sposób ułożyć później wszystko podczas budowania witryny.
Gdy będziesz miał to już za sobą zgromadź niezbędne grafiki, teksty, zdjęcia. Możesz skorzystać z pomocy grafika lub wykonać je samodzielnie. Na początek polecam głównie darmowe fotografie z serwisu Pixabay. Jeśli chodzi o tekst, ustal co umieścisz we wszystkich sekcjach, wymyśl główne hasło reklamowe, które umieścisz na górze strony.
Jak stworzyć stronę internetową?
Kiedy wszystkie powyższe kroki masz już za sobą, przyszedł czas na najważniejszy, kluczowy etap – budowę strony internetowej. Masz wiele opcji do wyboru. Przede wszystkim zbudowanie strony internetowej możesz zlecić zewnętrznej firmie – ale skoro czytasz ten artykuł to zapewne nie interesuje Cię to rozwiązanie. I słusznie, ponieważ jest ono najdroższe, a wcale nie najlepsze.
Jeśli zdecydujesz, że sam ze swoim zespołem zajmiesz się tworzeniem witryny internetowej, musisz wybrać odpowiednią platformę. Z pomocą przychodzą internetowe kreatory stron www, które są bardzo intuicyjne w użytkowaniu i na pewno sobie z nimi poradzisz. Jeśli wybierzesz tą opcję, to osobiście polecam szczególnie Shoplo – fajne możliwości, świetny support i estetyczne szablony. Z polskiego rynku popularne i warte polecenia są również Shoper oraz Sky-Shop. Jeśli celujesz ze swoimi usługami, produktami na rynki zagraniczne lub jeśli po prostu wolisz anglojęzyczne serwisy, możesz rozważyć również popularny kreator Wix, czy Shopify (szczególnie popularne w modelu dropshippingu)
Tak naprawdę gotowych rozwiązań jest mnóstwo i nie sposób wymienić wszystkie. Powinieneś wraz ze swoim zespołem dokładnie przyjrzeć się każdej platformie i zdecydować, która będzie dla Ciebie i Twojego projektu najbardziej odpowiednia.
Gotowe kreatory stron www mają jednak kilka wad. Przede wszystkim są dość drogie – w skali roku wydasz na jedną stronę kilka tysięcy złotych. Ograniczone są również możliwości dopasowywania witryny pod własne upodobania. Często nie będzie też wtyczki, która zaspokoi Twoje potrzeby. Tutaj z ratunkiem przychodzi niezawodny WordPress.
WordPress + Woocommerce
WordPress to najpopularniejszy darmowy system CMS (Content Management System – czyli system do zarządzania treścią). Oferuje on mnóstwo darmowych i płatnych motywów, masę możliwości i dostosowywania stron do swoich potrzeb. Tak naprawdę możesz stworzyć praktycznie wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Jednocześnie jest bardzo prosty w obsłudze. Nie ukrywam, że to mój faworyt 🙂
Woocommerce to wtyczka do systemu WordPress, która pozwoli Ci stworzyć sklep internetowy. Jest zintegrowana z licznymi systemami płatności (PayU, Przelewy24 itd) oraz firmami kurierskimi.
Z odrobiną umiejętności można pogrzebać przy HTML czy CSS i dostosowywać wiele elementów do własnych preferencji.

Ogromną zaletą WordPressa jest fakt, że jest on zupełnie darmowy. Musisz opłacić jedynie domenę i hosting (raz na rok), a później możesz tworzyć wymarzoną witrynę bez obaw czy inwestycja się zwróci.
Cały proces tworzenia stron w WordPress jest wbrew pozorom bardzo prosty i każdy się do tego nadaje.
Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny. Jeśli masz jakieś pytania śmiało skontaktuj się ze mną, z przyjemnością odpowiem.
Powodzenia!
Damian