Sztuka Mediów to kierunek kształcący absolwentów przystosowanych do pracy twórczej o charakterze artystycznym, bądź projektowym, wykształconych do sprawnego funkcjonowania we współczesnych mediach elektronicznych.
W dzisiejszych czasach sztuka nie odnosi się jedynie do malarstwa, rzeźby, literatury, czy architektury, ale przenika też do nowoczesnych mediów. Kierunek studiów Sztuka Mediów jest idealny dla osób, które interesują się zarówno obszarami sztuki, jak i współczesnych mediów. Łączenie tych dwóch obszarów może dawać niezwykłe rezultaty, a w połączeniu z technologią otwiera zupełnie nowe ścieżki rozwoju.
Niezbędne na tym kierunku będą odpowiednie predyspozycje, takie jak umiejętności plastyczne, otwartość na sztukę i różnorodność, zainteresowanie kulturą oraz wrażliwość na wszystkie części języka sztuk wizualnych. Nie trzeba być jednak artystą – to Akademia ma stworzyć ze studenta artystę, zdolnego do odpowiedniego przekazywania emocji, komunikowania się z odbiorcami i pomóc w wypracowaniu własnego stylu.
Na kierunku Sztuka Mediów studenci mają okazję rozwijać się wszechstronnie. Założenie jest takie, że na pierwszym roku studenci uczą się jak posługiwać się różnymi mediami takimi jak fotografia, wideo, VR, technologie 3D czy animacja. Poznają programy, które są niezbędne do tworzenia sztuki w mediach.
Jak to wygląda na warszawskim ASP?
Nasze prace często są połączeniem różnych środków wyrazu. Łączymy dźwięk z wideo, 3D z fotografią, rysunek z działaniem przestrzennym. Dydaktycy prowadzący poszczególne pracownie współpracują ze sobą dzięki czemu studenci rozwijają się kompleksowo i od samego początku łączą działania ze wszystkich pracowni na różnych płaszczyznach.
Nie wszystkie pracownie są związane z pracą na laptopie. Mamy także sporo zadań typowo analogowych. Malujemy, rysujemy, godzinami siedzimy w ciemni wywołując zdjęcia i poznając klasyczne techniki fotograficzne.
Myślę, że każdy odnajdzie na wydziale swoją drogę. Pod tym linkiem znajdziecie dokładne opisy wszystkich pracowni funkcjonujących na warszawskim Wydziale Sztuki Mediów:
Same wyniki z matury nie mają większego znaczenia. Przy rekrutacji oceniane jest jedynie portfolio oraz wyniki egzaminów praktycznych czy autoprezentacji.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że na Wydziale Sztuki Mediów nie uczymy się tylko jak zostać artystą. Poznajemy mnóstwo technicznych zagadnień, poznajemy budowę aparatów fotograficznych czy kamer. Sprawne posługiwanie się różnorodnymi mediami zmusza nas do rozumienia technologii w jakiej się obracamy.
Przydatna, aczkolwiek nie niezbędna, będzie umiejętność sprawnego liczenia czy znajomość podstawowych wzorów fizycznych.
Egzaminy na Akademię Sztuk Pięknych różnią się w zależności od wydziału i mogą różnić się w poszczególnych latach. W tym roku (2020) rekrutacja przebiega zupełnie inaczej niż w 2019, ze względu na pandemię. Z tego samego powodu ciężko jednoznacznie przewidzieć jak dokładnie będą wyglądały egzaminy w kolejnych latach.
Zawsze powtarza się jednak podobny schemat i trzeba zwrócić uwagę na 3 ważne punkty:
Ja zdawałam na ASP na Wydział Sztuki Mediów w 2019 roku. Przygotowywałam się bardzo krótko i strasznie stresowałam się całą rekrutacją, wszystko było dla mnie niejasne, nie mogłam znaleźć wartościowych informacji jak oczami studenta wyglądają egzaminy, autoprezentacja na asp itd.
Przed absolwentami Sztuki Mediów wiele zawodów stoi otworem. Wszystko zależy od obranych pracowni, przedmiotów specjalnościowych i zaangażowania studenta w trakcie etapu kształcenia.
Umiejętności pozyskane podczas trzyletnich studiów na Sztuce Mediów pozwalają na pracę w szeroko pojętych mediach, w obszarach związanych ze sztuką. Zatem są to wszystkie stanowiska graficzne, stanowiska wymagające znajomości programów z pakietu Adobe i nie tylko, praca kreatywna, praca z aparatem lub kamerą, na planach i w studiach fotograficznych.
Absolwent kierunku Sztuka Mediów może pracować w licznych firmach, które posiadają dział kreatywny, artystyczny, w agencjach kreatywnych, agencjach reklamowych, fotograficznych, instytucjach kultury, firmach technologicznych związanych z VR i w wielu innych miejscach, które łączą w sobie sztukę oraz media.
Jedną z ciekawszych propozycji może okazać się działanie jako freelancer i oferowanie wiedzy zebranej podczas studiów, czy z kursów podejmowanych w trakcie kształcenia.
Miłego dnia!
Natalia